Premiul Nobel pentru Pace va fi anunțat vineri, 10 octombrie, pe fondul unui climat internațional tensionat, marcat de conflicte armate, crize umanitare și instabilitate geopolitică. Printre cei care aspiră la distincție se numără și președintele american Donald Trump, invocând implicarea sa în încheierea mai multor războaie. În timp ce unii susțin că ar merita premiul, alții consideră că șansele lui sunt minime.
Președintele Nicușor Dan şi profesorul Valentin Naumescu. FOTO: Facebook Valentin Naumescu
Valentin Naumescu, numit consilier prezidențial din 1 noiembrie, spune că există argumente ca Donald Trump să primească Premiul Nobel pentru Pace. Într-o analiză publicată pe pagina sa de Facebook, Naumescu afirmă că în ultimele luni Donald Trump a acționat politic pentru oprirea conflictelor și că, din perspectiva României, contează continuitatea parteneriatului transatlantic.





Mai multe ştiri
„Trebuie luate niște decizii grele”. Consilierul lui Nicușor Dan dă detalii despre reforma magistraților și cea a adiministrației publice
Potret de candidat. Cine este Ciprian Ciucu, fostul lider PNL București care vrea să câștige Primăria Capitalei
Castrare chimică în România pentru pedofili ca în Polonia? Judecător: „e contrar drepturilor omului”