Ministrul interimar al Afacerilor Interne, Cătălin Predoiu, a explicat miercuri, 24 iunie, de ce a votat pentru învestirea Guvernului Veștea, deși poziția oficială a PNL era să nu participe la guvernare alături de PSD. El a afirmat că nu va contesta o eventuală decizie de excludere din partid.
Cătălin Predoiu/FOTO: Inquam photos/George Călin
„De peste o lună de zile, eu și alți colegi din PNL am susținut constant că partidul trebuie să participe la guvernare, deoarece România are nevoie de un guvern funcțional, cu puteri depline, și fără PNL nu se prea poate. PNL este soluția crizei politice, nu AUR. Piețele financiare și mediul economic și-ar putea pierde răbdarea, iar prelungirea incertitudinii a generat costuri și riscuri pe care nu ni le puteam permite.
În tot acest timp, în partid s-a discutat și s-a votat în mod repetat ideea că…

Mai multe ştiri
Dominic Fritz, despre consultările de la Cotroceni: „Nu a dansat nimeni pe masă. Suntem cu toţii conştienţi că situaţia este serioasă”
USR anunță consultări pentru o soluție fără PSD. Fritz: „Sunt în contact şi cu Ilie Bolojan şi cu Kelemen Hunor şi vom sta de vorbă în trei”
„Nu există un singur tip de extremism”, crede rectorul SNSPA. Ce spune despre controversele din jurul lui George Simion