În 2025, Ministerul Educației a introdus modificări semnificative în organizarea orelor remediale, pentru a răspunde nevoilor variate ale elevilor și pentru a preveni abandonul școlar.
Elevi. Foto: Shutterstock
Ce anunț a făcut ministrul Educației despre orele remediale în 2025
În 2025, Ministerul Educației a anunțat schimbări majore în modul de organizare a orelor remediale. Printr-o nouă metodologie, cadrele didactice vor fi obligate să aloce timp special pentru aceste activități, astfel încât procesul de învățare să fie mai echilibrat și să răspundă nevoilor elevilor. Ministrul Educației a precizat că, la nivel primar, învățătorii vor desfășura săptămânal două ore remediale, obligatorii și integrate în programul lor didactic. În același timp, profesorii de gimnaziu și liceu vor dedica 25% din timpul de predare al fiecărei discipline activităților remediale, ceea ce înseamnă consolidare, aprofundare și transfer…





Mai multe ştiri
Val de pensionări în școli? Profesorii cu experiență amenință că pleacă dacă legea salarizării nu se schimbă
Profesoară supraveghetore la Evaluarea Națională, mesaj tranșant despre ținuta elevilor: „Când fusta e până la fund, e o problemă de educație”
Evaluarea Națională 2026: Subiecte „mai grele” la Matematică față de anul trecut. Ce exercițiu va face diferența între „elevii foarte buni și cei excepționali”