Ministrul de Externe, Oana Țoiu, a avut o întâlnire la Washington cu Mike Rogers, președintele Comisiei pentru Apărare din Camera Reprezentanților a SUA. Discuțiile au vizat securitatea regională, cooperarea în industria de apărare și consolidarea relațiilor dintre România și Legislativul american. Cu această ocazie, ministrul a transmis invitația oficială ca Mike Rogers să viziteze România în 2026, în vederea dezvoltării componentei economice a parteneriatului strategic româno-american.
Oana Țoiu, discuții la Washington cu Mike Rogers FOTO: X/ @oana_toiu
Oana Țoiu a precizat, într-un mesaj publicat pe platforma X, că întâlnirea a avut loc într-un cadru de lucru și s-a bazat pe o relație de lungă durată cu congresmanul american.
„O dimineață de lucru la Washington alături de Mike Rogers, Președintele Comisiei pentru Apărare din Camera Reprezentanților. Ne bucurăm de o prietenie de lungă durată cu congresmanul Rogers și…





Mai multe ştiri
Rogobete îl invită pe Ilie Bolojan într-o secție de oncologie: „La patul bolnavului nu există propagandă, nu există sondaje”
Ce decizie nu ar fi trebuit să ia Nicușor Dan niciodată: „Când a renunțat la amenințarea cu anticipatele, a devenit pradă partidelor”
De ce este Nicușor Dan etichetat drept „pesedist”. Explicațiile lui Eugen Tomac