Ministrul Muncii, Florin Manole, nu consideră „o soluție” gestul celor care își reduc singuri salariul, considerând că este doar „o chestie populistă”.
Florin Manole Foto: Mediafax
Întrebat,
duminică, la Digi 24, dacă este vorba de populism atunci când îţi reduci singur
salariul în această perioadă, Florin Manole a răspuns: „E populism. Nu pot
explica gesturile altor colegi, dar mi se pare că e nevoie de măsuri serioase,
de măsuri luate prin legi sau prin acte normative, de măsuri care să rezolve
probleme, nu să aducă un concurs….nici nu ştiu cum să-i spun, un concurs de împrejurări
nefericite într-o astfel de situaţie. Nu cred că asta este o soluţie. Cred că
este o chestie populistă”.
Reacția acestuia vine după ce Bogdan Ivan, ministrul Energiei, a anunţat săptămâna trecută că îşi reduce salariul de ministru. De asemenea, mai mulţi directori de companii de stat au precizat că au făcut acelaşi…





Mai multe ştiri
Scenariul alegerilor anticipate prinde contur. Un fost judecător CCR explică mecanismul de dizolvare a Parlamentului
Nicușor Dan, baie de mulțime la Cluj: a stat aproape o oră să facă poze și să vorbească cu oamenii
Ilie Bolojan, la recepția de Ziua SUA: „Investițiile americane și parteneriatul militar cu SUA sunt esențiale pentru România”