Mugur-Mihai Toader a fost numit noul prefect al Capitalei, în locul lui Rareș Hopincă, candidatul alianței PSD – PNL la Primăria Sectorului 2, conform unei hotărâri adoptate joi, în şedinţa de Guvern. Alți 13 prefecţi şi 11 subprefecţi din mai multe judeţe au fost eliberaţi din funcţii, pentru a putea candida la alegerile locale din 9 iunie.
Mugur-Mihai Toader, noul prefect al Municipiului București Foto: Facebook
„La capitolul eliberări din funcţie este vorba de 14 prefecţi şi de 11 subprefecţi, iar la capitolul numiri 14 prefecţi şi şapte subprefecţi. Vă aduc aminte şi contextul în care vine această serie de hotărâri de guvern: Legea nr. 115 din 2015 pentru alegerea autorităţilor administraţiei publice locale interzice ca prefecţii şi subprefecţii să poată candida fără ca mai întâi să îşi dea demisia din funcţie cu cel puţin 50 de zile înaintea datei alegerilor, iar până în data de 9 iunie, am numărat eu, mai…





Mai multe ştiri
Petrișor Peiu avertizează: „Criza politică va continua până în 2028 sau până la alegeri anticipate”
Mesaj tranșant din PNL, după eșecul guvernului Veștea: „Dacă soluţie politică nu există, noi nu ne temem de anticipate”
Protest-surpriză în Parlament: grevă japoneză pe parcursul procedurilor de învestire a Guvernului Veștea