Ministrul Sănătăţii, Alexandru Rogobete, afirmă, în urma controlului făcut la Spitalul Sfânta Maria din Iaşi, unde şase copii au murit după ce au fost infectaţi cu o bacterie, că „un haos mai mare administrativ şi procedural nu a văzut de mult într-un spital”.
Ministrul Alexandru Rogobete a condus ancheta de la Spitalul de copii din Iași FOTO: Facebook
Ministrul Sănătăţii respinge ideea conform căreia subfinanţarea ar fi fost cauza apariţiei infecţiilor asociate asistenţei medicale la Spitalul Sfânta Maria din Iaşi, unde şase copii au murit infectaţi cu o bacterie.
În urma vizitei făcute sâmbătă la unitatea medicală, Alexandru Rogobete a mărturisit că de mult timp nu a văzut un asemenea „haos” în ceea ce priveşte modul în care este administrat spitalul şi sunt aplicate procedurile, potrivit News.
„Vă spun sincer că un haos mai mare administrativ şi procedural nu am văzut de mult într-un spital şi am …

Mai multe ştiri
Hepatita B continuă să fie o provocare de sănătate publică în Europa. Diagnosticul timpuriu rămâne esențial
Legătura dintre intestin și deficitul de fier: Anemia prezentă chiar și cu o dietă adecvată
Spitalul Digenio – Excelență în gastroenterologie sub îndrumarea prof. univ. dr. Marcel Tanțău