Ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, a anunțat miercuri, 25 februarie, că a aprobat certificarea a șapte noi centre de expertiză în boli rare. Potrivit acestuia, „România ajunge astfel la 58 de centre recunoscute oficial la nivel național.”
Alexandru Rogobete/FOTO: Gov.ro
„Bolile rare înseamnă cazuri complexe, care nu pot fi gestionate fragmentat. Au nevoie de centre validate, echipe dedicate și responsabilitate clară în fiecare etapă a îngrijirii”, a precizat Alexandru Rogobete.
Noile centre vor fi la:
- Spitalul Clinic de Urgență pentru Copii „Sfânta Maria” Iași – prin Centrul Regional de Genetică Medicală – pentru boli rare neuromusculare
- Spitalul Clinic „Sf. Maria” București – Secția Reumatologie – pentru boli musculo-scheletale autoimune și autoinflamatorii
- Institutul Clinic Fundeni – Secțiile Neurologie I și II – pentru boli neurologice rare
- Spitalul Clinic de Copii „Dr. Victor Gomoiu”…





Mai multe ştiri
Ce bacterii se ascund în aparatul de aer condiționat. Beatrice Mahler: „Risc real de îmbolnăvire”. Curățarea aparatelor duce și la scăderea facturilor de energie
Cum funcționează Dieta FODMAP? Reguli de aur pentru alimentele permise și de evitat
Alertă de caniculă extremă. Ministerul Sănătății cere activarea planurilor de protecție a populației