Modul în care sunt stabiliți managerii care conduc companiile statului nu are nicio legătură cu normalitatea, spune ministrul Economiei, Digitalizării, Antreprenoriatului şi Turismului, Radu Miruţă.
Radu Miruță, ministrul Economiei FOTO: Mediafax
„Există ordonanţa aceea a managementului corporatist, care presupune contractarea unei firme de head hunting, care face o selecţie şi stabileşte cine sunt managerii extraordinari de buni care să conducă aceste companii ale statului. Cum Dumnezeu se întâmplă, rezultatul acestor firme de selecţie este o listă foarte scurtă de politicieni? Din tot spectrul de oameni cu pricepere management din România, din firma asta rezultă doar politicieni? E o prefăcătorie a acestei selecţii, n-are nicio legătură cu normalitatea”, a spus Radu Miruţă, la Digi 24, scrie Agerpres.
Ministrul Economiei a dat exemplul unor directorii de companii de stat care câştigă 53.000 de lei pe lună, precizând că sunt…





Mai multe ştiri
Scenariul alegerilor anticipate prinde contur. Un fost judecător CCR explică mecanismul de dizolvare a Parlamentului
Nicușor Dan, baie de mulțime la Cluj: a stat aproape o oră să facă poze și să vorbească cu oamenii
Ilie Bolojan, la recepția de Ziua SUA: „Investițiile americane și parteneriatul militar cu SUA sunt esențiale pentru România”