Ministrul
Educației, Daniel David, a comentat acuzațiile privind un posibil boicot al
cursurilor. Oficialul spune că „școala continuă” și că are încredere că
profesorii își vor respecta „datoria profesională și obligația morală” față de
elevi.
Daniel David afirmă că şcoala continuă normal. FOTO: Shutterstock
În cadrul unei
intervenţii la Antena 3, ministrul Educației, Daniel David, a transmis luni, 8
septembrie, că procesul de învățământ nu va fi perturbat, în pofida discuțiilor
privind un eventual boicot al orelor.
Acesta a insistat
asupra faptului că „școala continuă” și că este bucuros că în prima zi a noului
an şcolar elevii au fost primiți în unitățile de învățământ, în unele şcoli
ţinându-se chiar festivităţi de deschidere. De asemenea, el a susţinut că
situaţia este sub control.
„Bucuria mea e că
în prima zi copiii au fost primiţi în şcoli. Mâine lucrurile continuă în…





Mai multe ştiri
„Copiii trișează în masă cu AI-ul”. Avertismentul dur al mentorului de olimpici despre factura uriașă pe care o vor plăti elevii
Sindicaliștii din educație protestează la Parlament pentru modificarea legilor Educației. Peste 160.000 de semnături vor fi depuse
Val de pensionări în școli? Profesorii cu experiență amenință că pleacă dacă legea salarizării nu se schimbă