Medici și asistenți și infirmiere din mai multe spitale din București au fost trimiși în comisia de disciplină, în urma mai multor controale efectuate după tragedia de la Spitalul „Sfânta Maria” din Iași.
Mai mulți angajați ai spitalelor din Capitală, trimiși în comisia de disciplină/FOTO: Shutterstock
Potrivit Antena 3 CNN, cei trimiși în comisie nu respectau regula care interzice purtarea accesoriilor și a unghiilor false sau naturale, dacă sunt lungi.
Încă din anul 2021, există un ordin al Ministerului Sănătății care interzice purtarea accesoriilor și a unghiilor false sau naturale, dacă sunt lungi. În prezent, zeci de angajați ai spitalelor Floreasca, „Matei Balș” sau Colentina au fost trimiși în comisia de disciplină pentru nerespectarea acestor prevederi.
Pe hârtie, România are unele dintre cele mai „curate” spitale, însă realitatea este alta: infecțiile sunt subraportate, ceea ce înseamnă că nu…





Mai multe ştiri
Alertă de caniculă extremă. Ministerul Sănătății cere activarea planurilor de protecție a populației
De ce inima dezvoltă rar cancer? Cercetătorii au descoperit mecanismul care ar putea deschide calea către noi tratamente
Hipertensiunea arteriala nu doare: de ce multi pacienti afla tarziu ca au probleme cardiace