Secția ATI pentru nou-născuți de la Spitalul „Marie Curie” din București reduce temporar capacitatea cu cinci paturi, după plecarea a șapte asistente medicale. Șeful secției, dr. Cătălin Cîrstoveanu, avertizează că lipsa personalului pune în pericol îngrijirea bebelușilor grav bolnavi.
Spitalul „Marie Curie” trece printr-o criză de personal FOTO: Inquam photos/ George Călin
Secția de Terapie Intensivă pentru nou-născuți de la Spitalul „Marie Curie” din București traversează una dintre cele mai dificile perioade din existența sa. Din cauza deficitului de personal, provocat de plecarea a șapte asistente medicale ale căror posturi nu au putut fi ocupate, conducerea secției a solicitat Direcției de Sănătate Publică (DSP) reducerea temporară a numărului de paturi, de la 27 la 22.
Șeful secției, dr. Cătălin Cîrstoveanu, spune…

Mai multe ştiri
Cum va functiona e-Sanatatea Mea, platforma prin care românii vor avea acces online la dosarul medical
Farmaciile cer predictibilitatea plăților pentru medicamente: „Problema nu mai este una de finanțare, ci de mecanism bugetar”
Poți beneficia de implant dentar dacă ai parodontoză?