Ziua Unirii Principatelor Române a fost marcată sâmbătă, la Iași, printr-un marș la care au participat peste 2.000 de persoane, potrivit organizatorilor. Evenimentul a fost organizat de Alianța pentru Unirea Românilor (AUR) și a avut loc în contextul manifestărilor dedicate momentului din 1859, considerat începutul construcției statului român modern sub domnia lui Alexandru Ioan Cuza.
Marșul Unirii de la Iași, organizat de AUR FOTO: Partidulaur.ro
În cadrul manifestației, liderul senatorilor AUR, Petrișor Peiu, a vorbit despre semnificația istorică a orașului Iași și despre importanța proiectului început în urmă cu peste 160 de ani.
„În fiecare an venim la Iași pe 24 ianuarie. Dar de ce venim la Iași? Pentru că aici a început totul. A început un drum care nu s-a sfârșit încă. Și este simbolic Iașul. Iașul rămâne până la urmă inima României. De-aia venim să cinstim acest loc sfânt în fața statuii voievodului…





Mai multe ştiri
De ce este Nicușor Dan etichetat drept „pesedist”. Explicațiile lui Eugen Tomac
Scandal în PNL. Alin Tișe îl atacă dur pe Ilie Bolojan: „Ai trădat președintele României. Opreşte-te!”
Remus Pricopie îl critică dur pe George Simion: „Purtătorul de cuvânt al Moscovei la București a grăit iar. Punctaje de tip KGB venite de la Kremlin”