Premierul Marcel Ciolacu consideră că pe teritoriul României ar trebui să existe trupe germane permanente.
Foto EPA EFE
El a fost întrebat într-o conferinţă de presă la Berlin, unde se află în vizită de lucru, la ce se aşteaptă în privinţa consolidării Flancului estic al NATO în contextul Summitului de la Vilnius şi după ce s-a promis că 4.000 de soldaţi vor fi plasaţi în Lituania, scrie Agerpres.
„Cred că decizia Germaniei de a trimite 4.000 de soldaţi… Eu sper ca pe teritoriul României, cât de curând, să avem militari germani permanenţi. Este evident că va fi un conflict de lungă durată. Mai mult, cu toţii ne-am fi aşteptat, poate, să se închidă acest conflict din această ofensivă a Ucrainei, dar cu toţii ştim că nu se putea acest lucru. Datele care sunt publice poate nu sunt atât de încurajatoare, dar sunt ferm convins că lucrurile în teatrul de operaţii, în acest moment, arată cu totul altfel. Da, cred…





Mai multe ştiri
Nicușor Dan, baie de mulțime la Cluj: a stat aproape o oră să facă poze și să vorbească cu oamenii
Ilie Bolojan, la recepția de Ziua SUA: „Investițiile americane și parteneriatul militar cu SUA sunt esențiale pentru România”
Predoiu explică de ce a susținut Guvernul Veștea: „La momentul începerii votării, era clar că guvernul era ca și respins”