Disponibilă
din 2002 ca materie opțională în programa școlară, „Educația
pentru sănătate” rămâne o necunoscută pentru 90% dintre elevi,
a spus ministra Educației, Ligia Deca.
Datele estimează o rată foarte înaltă de creștere a incidenței obezității la copii FOTO Shutterstock
Declarația a fost făcută
luni, 2 octombrie, la deschiderea anului universitar la Universitatea
de Medicină și Farmacie „Carol Davila” din București.
„Vorbim
despre sub 10% dintre elevii din România care au acces la astfel de
cursuri, iar unul dintre motivele invocate de către școli este
lipsa specialiștilor care să poată să predea această disciplină.
Cred că avem nevoie de educație pentru sănătate în toate formele
ei, adecvată vârstei și predată de către specialiști”, a
subliniat ministra Educației.
Rate înalte de creștere a obezității
Alexandru
Rafila, ministrul Sănătății, a promis însă că într-un an
profesorii…





Mai multe ştiri
Sindicaliștii din educație protestează la Parlament pentru modificarea legilor Educației. Peste 160.000 de semnături vor fi depuse
Val de pensionări în școli? Profesorii cu experiență amenință că pleacă dacă legea salarizării nu se schimbă
Profesoară supraveghetore la Evaluarea Națională, mesaj tranșant despre ținuta elevilor: „Când fusta e până la fund, e o problemă de educație”