Kelemen Hunor a explicat marți, 8 aprilie, proiectul de lege
privind creșterea vârstei de pensionare la magistrați. Preşedintele UDMR
susține că magistrații ar trebui să iasă la pensie la 65 de ani, la fel ca
medicii și profesorii.
Kelemen Hunor, președintele UDMR Foto: Inquam Photos/Octav Ganea
Coaliția de guvernare a decis să depună un proiect de lege în acest sens, a spus, la RFI, Kelemen Hunor. Acesta a precizat că vârsta de pensionare a magistraților care intră acum în sistem ar trebui să fie la 65 de ani.
„Ieri (luni, 7 aprilie n.r.) am luat decizia să intrăm cu un proiect
de lege, azi, mâine, în această săptămână, în Parlament, privind vârsta de
pensionare a magistraților și metoda de calculare a pensiilor, pentru că altfel
am pierde 263-264 de milioane de euro (…). La 65 de ani pentru cei care vor
intra de acum înainte și la 65 de ani treptat pentru cei care sunt în sistem,
sigur, pentru că ei când au intrat, erau…





Mai multe ştiri
Ilie Bolojan, la recepția de Ziua SUA: „Investițiile americane și parteneriatul militar cu SUA sunt esențiale pentru România”
Predoiu explică de ce a susținut Guvernul Veștea: „La momentul începerii votării, era clar că guvernul era ca și respins”
Dominic Fritz, despre consultările de la Cotroceni: „Nu a dansat nimeni pe masă. Suntem cu toţii conştienţi că situaţia este serioasă”