Preşedintele Klaus Iohannis a avut, joi, o întrevedere cu preşedintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, în marja Summitului Iniţiativei celor Trei Mări (I3M), la Vilnius, Republica Lituania. În cadrul discuțiilor, șeful statului a reiterat sprijinul României pentru Ucraina în toate domeniile relevante.
Klaus Iohannis, întrevedere cu Volodîmîr Zelenski Foto: presidency.ro
„Am avut o discuţie substanţială cu preşedintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, la Vilnius, în marja Summitului Iniţiativei celor Trei Mări. Am reiterat sprijinul nostru ferm pentru Ucraina în toate domeniile relevante şi hotărârea noastră de a consolida conectivitatea regională, cooperarea transfrontalieră sustenabilă şi securitatea energetică„, a scris, joi, Klaus Iohannis, pe X.
Substantive discussion with President @ZelenskyyUa in #Vilnius, on the margins of the #3SI Summit. I reiterated our firm support for Ukraine🇺🇦, on all relevant dimensions&our…





Mai multe ştiri
Bolojan explică de ce nu a fost invitat Nicușor Dan la Congres. Veștea, „verigă lipsă din PNL”
Scrisoarea celor 23 din PNL: gruparea Veștea respinge ultimatumul lui Bolojan și cere încetarea „linșajului politic” intern
Ciucu: Oameni care îl susțin pe Adrian Veștea sunt aceiași care au pregătit operațiunea specială căreia astăzi trebuie să-i fac față