Președintele României a afirmat, referitor la posibilitatea supraimpozitării veniturilor bugetarilor, că se așteaptă de la Coaliție să vină cu „o soluție integratoare”, precizând că „dacă vor să umblăm la salarii și impozitare, să o facem pe tot sistemul”.
Klaus Iohannis, președintele României FOTO: Presidency
„Cred că între timp ar fi un număr considerabil de persoane care au salariul mai mare decât președintele, dar asta este o problemă sistemică și nu cred că poate fi rezolvată prin măsuri punctuale. Trebuie să avem o discuție așezată, pentru a garanta sustenabilitatea sistemului de impozitare. Așa măsuri scoase cu penseta dintr-un pachet posibil pot fi discutate, dar eu ma aștept de la Coaliție să vină cu o soluție integratoare. Dacă vor să umblam la salarii și impozitare, să o facem pe tot sistemul”, a răspuns Klaus Iohannis.
Impozitarea veniturilor care depășesc salariul șefului de stat a fost…





Mai multe ştiri
Predoiu explică de ce a susținut Guvernul Veștea: „La momentul începerii votării, era clar că guvernul era ca și respins”
Dominic Fritz, despre consultările de la Cotroceni: „Nu a dansat nimeni pe masă. Suntem cu toţii conştienţi că situaţia este serioasă”
USR anunță consultări pentru o soluție fără PSD. Fritz: „Sunt în contact şi cu Ilie Bolojan şi cu Kelemen Hunor şi vom sta de vorbă în trei”