Într-un interviu acordat Irinei Petraru pentru „Adevărul”, ministrul Educației, Daniel David, a răspuns criticilor sindicaliștilor și protestelor profesorilor. El își asumă rolul de „ministru al austerității” și avertizează că nu va rămâne în funcție dacă în 2026 educația va fi din nou vizată de reduceri.
Daniel David
Ministrul abordează situația din școli după boicotul profesorilor, riscul unei greve generale, efectele comasărilor în mediul rural și valul de dezinformări care a amplificat tensiunile din sistem.
În această dimineață s-a aflat că cei de la AUR au depus o moțiune simplă, care vă vizează. Care este răspunsul dumneavoastră?
Daniel David: Este un gest și o procedură democratică. AUR-ul are dreptul să facă acest lucru. M-aș bucura ca și discuția să fie una serioasă. Adică vreau să văd care sunt îngrijorările lor. Și sper să…





Mai multe ştiri
Evaluarea Națională 2026 | Ministerul Educației a publicat subiectele și baremele la Matematică
„Copiii trișează în masă cu AI-ul”. Avertismentul dur al mentorului de olimpici despre factura uriașă pe care o vor plăti elevii
Sindicaliștii din educație protestează la Parlament pentru modificarea legilor Educației. Peste 160.000 de semnături vor fi depuse