Profesorii vor ieși iarăși în stradă, joi 24 iunie, în aceeași zi în care vor depune la Parlament cele 160.000 de semnături strânse pentru o inițiativă cetățenească, prin care cer să se anuleze măsurile de austeritate din Educație.
Profesorii anunță că vor organiza un nou protest. FOTO: Alexandru Negrici
Aceștia se vor strânge în fața Palatului Parlamentului, la Alveola Parcului Izvor, între orele 10:30 și 13:30.
În urma depunerii semnăturilor, dascălii se așteaptă ca Parlamentul să inițieze un demers legislativ care să anuleze „prevederile anti-educație distructive impuse prin Legea nr. 141/2025”.
Potrivit comunicatului de presă emis miercuri, sindicaliștii au o serie largă de revendicări:
„Proiectul de lege vine să corecteze derapajele legislative din ultimii ani și să asigure un act educațional de calitate,…

Mai multe ştiri
Rețeta din spatele unor copii de succes. Cum se cresc elevii de 10 care fac și sport de performanță
De ce au nevoie studenții de stimulente financiare pentru voluntariat: „Aplicăm pentru a avea ceva în CV, companiile nu ne oferă nicio șansă”
Bacalaureat 2026: măsuri speciale din cauza caniculei. Cum se pregătesc școlile pentru examene