Daniel David a demisionat din funcția de ministru al Educației pe 22 decembrie. De atunci și până acum, premierul Ilie Bolojan nu a numit nici măcar un interimar. Întârzierea ar putea fi pusă pe seama perioadei, dar există numeroase situații în care miniștri noi au fost numiți chiar de Sărbători. Semnalul transmis nu este unul bun, cred specialiștii în Educație. ,,Absența unei reacții rapide – așa cum s-a întâmplat în cazul altor portofolii – sugerează că Educația rămâne, încă o dată, într-o zonă de <<poate aștepta>>”, spune Gabi Bartic.
FOTO Oficiul de Știri/ Laurențiu Mușătoiu
„Educația este un domeniu extrem de sensibil și, din păcate, acest episod transmite mai degrabă un mesaj de secundarizare a importanței sale. Sigur, demisia a avut loc într-o perioadă de sărbători, dar absența unei reacții rapide – așa cum s-a întâmplat în alte portofolii – sugerează că educația rămâne, încă o dată,…





Mai multe ştiri
Evaluarea Națională 2026: Subiecte „mai grele” la Matematică față de anul trecut. Ce exercițiu va face diferența între „elevii foarte buni și cei excepționali”
Universitatea Româno-Americană lansează Facultatea de Arhitectură cu program integrat de licență și masterat în limba engleză, cu diplomă dublă româno-americană
Mobilizare uriașă în învățământ: 160.000 de profesori cer anularea austerității, dar se lovesc de o barieră constituțională. Ce riscă proiectul