George Simion a
pierdut procesul de defăimare intentat la Chișinău împotriva fostului ministru
al Apărării din Republica Moldova, Anatol Șalaru, după ce acesta a afirmat
despre el că s-a întâlnit cu agenți ai serviciilor ruse.
George Simion a făcut deja recurs după ce a pierdut procesul. FOTO: Mediafax
George Simion,
liderul AUR, nu a reușit să demonstreze în instanță că acuzațiile lansate de
fostul ministru al Apărării din Republica Moldova, Anatol Șalaru, sunt false,
potrivit motivării deciziei prin care Judecătoria Chișinău i-a dat câștig de cauză
lui Anatol Șalaru în procesul de defăimare deschis împotriva sa.
Procesul a fost
intentat în anul 2023, când Simion l-a dat în judecată pe Anatol Șalaru,
acuzându-l că i-a afectat onoarea, demnitatea și reputația profesională prin
declarațiile publice făcute.
„Prin ceea ce a comunicat pârâtul (n.r. George Simion) se
infiltrează ideea precum că este lipsit de bune…





Mai multe ştiri
Nicușor Dan, baie de mulțime la Cluj: a stat aproape o oră să facă poze și să vorbească cu oamenii
Ilie Bolojan, la recepția de Ziua SUA: „Investițiile americane și parteneriatul militar cu SUA sunt esențiale pentru România”
Predoiu explică de ce a susținut Guvernul Veștea: „La momentul începerii votării, era clar că guvernul era ca și respins”