Zeci de mii de cetățeni au semnat o petiție care a fost depusă, miercuri, 25 februarie, la Ministerul Sănătății, prin care se cere interzicerea fumatului electronic în toate spaţiile publice închise. Potrivit inițiatorilor, „trebuie doar modificată definiţia fumatului prin includerea variantelor electronice de fumat în această definiţie”.
FOTO: Pixabay
Petiția a fost depusă de către Comunitatea Declic, alături de dr. Mihail Pautov, fiind semnată de peste 62 de mii de cetățeni, scrie Agerpres.
„Noi credem că este obligaţia directă a ministrului Sănătăţii să intervină. Suntem aici să transmitem că vom continua acest demers şi îl vom duce până în pânzele albe, până va deveni atât de incomod pentru politicieni încât vor fi obligaţi să schimbe legea”, a declarat dr. Mihail Pautov, co-iniţiator al petiţiei.
În prezent, Legea nr. 349/2002 interzice fumatul în spaţiile publice închise, dar defineşte…





Mai multe ştiri
Ce bacterii se ascund în aparatul de aer condiționat. Beatrice Mahler: „Risc real de îmbolnăvire”. Curățarea aparatelor duce și la scăderea facturilor de energie
Cum funcționează Dieta FODMAP? Reguli de aur pentru alimentele permise și de evitat
Alertă de caniculă extremă. Ministerul Sănătății cere activarea planurilor de protecție a populației