Fostul
șef al statului spune că dacă sistemul de avertizare RO-ALERT ar fi fost
declanșat în localitățile grav afectate de inundații numărul victimelor ar fi
fost mai mic.
Traian Băsescu, fostul președinte al României FOTO: Arhivă
Fostul
președinte Traian Băsescu a precizat într-un mesaj publicat pe pagina
sa de Facebook că dacă sistemul de avertizare RO-ALERT ar fi funcționat în
cazul inundațiilor catastrofale de la sfârșitul săptămânii trecute, atunci
numărul victimelor ar fi fost cu siguranță mai mic.
”RO-ALERT. Guvernul inundat
de incompetenţă.
RO-ALERT, un sistem care nu a
fost folosit la Galaţi pentru a nu panica oamenii.
Asta este explicaţia
neghioabă a unui responsabil de funcţionarea sistemului RO-ALERT.
Dacă RO-ALERT ar fi
funcţionat, cu certitudine ar fi murit mai puţini oameni, cu certitudine
dezastrul cauzat de ape în gospodării ar fi fost mult mai mic.
Cu un mesaj RO-ALERT lansat
în timp…





Mai multe ştiri
„Nu există un singur tip de extremism”, crede rectorul SNSPA. Ce spune despre controversele din jurul lui George Simion
Petrișor Peiu avertizează: „Criza politică va continua până în 2028 sau până la alegeri anticipate”
Mesaj tranșant din PNL, după eșecul guvernului Veștea: „Dacă soluţie politică nu există, noi nu ne temem de anticipate”