Ministrul interimar al Educației, Mihai Dimian, a anunțat sâmbătă, 11 iulie, că evaluarea lucrărilor contestate la examenul de Bacalaureat s-a încheiat.
FOTO: Alina Mitran
„Urmează etapele tehnice: transferul datelor, popularea platformei informatice, generarea și verificarea rapoartelor finale.
Se încheie astfel un proces complex desfășurat într-un context dificil: nemulțumiri generate de măsurile luate în anul precedent, tentative de boicotare a simulărilor și de greve, provocări organizatorice, temperaturi record pentru luna iunie”, a afirmat ministrul.
Acesta adaugă că „majoritatea profesorilor și personalului didactic și administrativ au avut în permanență în centrul preocupărilor lor interesul elevilor”.
„Le mulțumesc tuturor! Toate acestea demonstrează încă o dată că majoritatea angajaților din învățământ…





Mai multe ştiri
De ce a devenit meditația o dependență națională? Explicația unui psiholog
Începe înscrierea la liceu 2026. Cum se completează corect fișa cu opțiuni și ce greșeli trebuie evitate
Sărăcia și lipsa educației părinților, rețeta eșecului la Evaluarea Națională: sute de elevi au luat note între 1 și 4