mar. iun. 23rd, 2026

Elevii de liceu vor studia din toamnă o nouă materie opțională care îmbină geografia și tehnologia informației

Elevii de liceu vor studia din toamnă o nouă materie opțională care îmbină geografia și tehnologia informației

Programa pentru opționalul „Ora de GIS” a fost aprobată şi publicată în Monitorul Oficial, a anunţat, marţi, Ministerul Educaţiei şi Cercetării.

O nouă materie pentru elevi FOTO: Dreamstime.com

publicitate„); background-position: center center; background-repeat: no-repeat;”>

Disciplina se află la intersecţia dintre Geografie şi Tehnologia informaţiei şi a comunicaţiilor, însă deschide învăţarea şi către mediu, urbanism, transport, turism, protecţia patrimoniului, managementul riscurilor, sustenabilitate, economie locală şi cetăţenie digitală.

Opţionalul se adresează elevilor de liceu, clasele a IX-a – a XII-a, filiera teoretică, profilurile real şi umanist, toate specializările.

Durata opţionalului este de o oră pe săptămână, pe durata unui an şcolar.

„Ora de GIS – opţionalul în care harta devine laborator, telefonul devine instrument de explorare, iar datele despre comunitate devin punctul de…

Citeşte mai mult

Admin