Ministrul Educației, Daniel David, a declarat că noul an școlar a început în condiții bune, majoritatea unităților de învățământ funcționând normal. Doar 1,8% dintre școli au semnalat forme de boicot din partea profesorilor, care au preferat să supravegheze elevii fără a preda lecțiile.
„Eu cred că anul școlar a început bine”, spune Daniel David. FOTO: gov.ro
„Eu cred că anul școlar a început bine. Au fost diverse discuții anterioare, diverse amenințări, diverse lucruri afirmate în spațiu public, până la urmă, în prima zi de școală, toți copiii care au mers la școală au fost primiți în școli și peste jumătate dintre unitățile școlare, deși nu era un lucru obligatoriu, au organizat și festivități. (…)
În a doua zi, cursurile se desfășurau normal în marea majoritate a unităților școlare. Cred că am avut 1,8% din totalul unităților școlare cu personalitate juridică, în jur de 5.700, în care…





Mai multe ştiri
Evaluare Națională 2026. Absolvenții de gimnaziu din partea minorităților susțin vineri ultima probă scrisă. Când se afișează rezultatele
Evaluarea Națională 2026 | Ministerul Educației a publicat subiectele și baremele la Matematică
„Copiii trișează în masă cu AI-ul”. Avertismentul dur al mentorului de olimpici despre factura uriașă pe care o vor plăti elevii