Klaus Iohannis a avut, marți, o discuție cu șeful NATO. Jens Stoltenberg a afirmat ulterior că România este esențială pentru apărarea Flancului Estic.
Discuție Iohannis-Stoltenberg. Foto: Arhiva
„Încurajez toţi aliaţii să caute foarte atent în propriile arsenale pentru a livra mai multă muniţie şi apărare antiaeriană. România este esenţială pentru apărarea Flancului Estic al NATO şi s-a angajat să sprijine Ucraina„, a scris șeful NATO pe X.
Președintele Klaus Iohannis a catalogat discuția drept una substanțială, menționând ca România va continua să sprijine Ucraina.
„Am avut o discuție substanțială cu secretarul general al NATO, Jens Stoltenberg, concentrându-ne pe situația de securitate din Ucraina și din Marea Neagră. România a sprijinit puternic Ucraina încă din prima zi şi vom continua să facem acest lucru cu hotărâre”, a scris Iohannis pe X.
Președintele român și-a anunțat intențiile de a ocupa…





Mai multe ştiri
Ciprian Ciucu mizează pe inteligența artificială în administrația publică: „AI-ul este game changer. Fa-bu-los!”
Grindeanu critică strategia lui Ilie Bolojan: „Există viață și după ziua de marți. Se poate guverna România și fără domnia sa”
„Cine te-a pus, Marcele?”. Reproșuri pentru Ciolacu în PSD după demisia Victoriei Stoiciu – SURSE