Violența în școli tinde să devină o normalitate, profesorii simțindu-se deseori depășiți de situație. De ce apar atât de des conflictele între elevi și cum s-ar putea interveni am întrebat profesorii și consilierii din școli.
Sportul este un mijloc de a-i împrieteni pe copii, spun specialiștii FOTo: Arhiva Adevărul
Cazurile de agresiune între elevi aproape că nu mai surprind pe nimeni. Adolescenții se bat cu sete, în uralele „galeriei”, iar isprăvile lor ajung de cele mai multe ori pe rețelele sociale. De-abia atunci, de obicei, școala admite că există o problemă și anunță că „vom lua măsurile care se impun”. Protagoniștii sunt sancționați, intervine poliția, se întocmește dosar penal etc..
La întrebarea „Cum se ajunge la conflicte între elevi?” am căutat răspunsuri chiar în școli.
Un anumit nivel de agresivitate, spune psihologul școlar Aurora Szocs, este explicabil. „În general, băieții au un…





Mai multe ştiri
Val de pensionări în școli? Profesorii cu experiență amenință că pleacă dacă legea salarizării nu se schimbă
Profesoară supraveghetore la Evaluarea Națională, mesaj tranșant despre ținuta elevilor: „Când fusta e până la fund, e o problemă de educație”
Evaluarea Națională 2026: Subiecte „mai grele” la Matematică față de anul trecut. Ce exercițiu va face diferența între „elevii foarte buni și cei excepționali”