Evaluările Națioale de la finalul clasei a II-a și a IV-a s-au terminat de curând, iar la clasa a VI-a urmează să se desfășoare. Cu toate acestea, se comunică prea puțin despre scopul real al acestor testări. Deși au fost gândite ca instrumente de diagnoză pentru sistemul de educație, în practică ele sunt adesea percepute diferit. Astfel, în loc să ajute elevii, devin sursă de stres. Cu o mai bună implementare, aceste testări ar putea avea avantaje pe trei paliere, spun experții: la nivel de clasă, de școală și de sistem.
FOTO: Shutterstock
Pentru Gabi Bartic, specialist în Educație, cheia problemei este reprezentată de felul în care sunt explicate și înțelese Evaluările Naționale de la clasele a a II-a, a IV-a și a VI-a, pe care elevii le dau, dar nu toți știu de ce:
„Ele trebuie privite ca pe o vizită la medic, nu ca pe una la…





Mai multe ştiri
Admitere liceu 2026. Școala profesională dispare. Cum se face admiterea la liceele tehnologice
Cum a devenit Bacalaureatul la Limba Română o formalitate de nivel de clasa a opta. De la eseu critic la „te aplaudăm că ai încercat”
Schimbări în educație. Noua modalitate de notare a elevilor naște controverse în rândul dascălilor: „Ne transformăm în simpli executanți”