Premieră în România. Un elev de liceu din Oradea, care și-a contestat anul trecut nota la Bacalaureat însă a obținut una mai mică decât cea inițială, a dat ministerul Educației în judecată și a câștigat procesul. Avocatul tânărului a demonstrat în instanță că Legea Educației are hibe mari și ar trebui revizuită. Decizia judecătorilor nu este una definitivă și a fost deja contestată.
„Legea educației contravine principiului de drept. Cum să-ți agravezi propria situație în propria cale de atac? Nu există așa ceva! Un inculpat, de exemplu, dacă a primit o pedeapsă de doi ani de închisoare și face apel, nu va primi trei ani. Ori i se menține pedeapsa inițială, ori i se scade”, a explicat pentru „Adevărul” Alexandru Ovidiu, avocatul elevului.
Povestea lui Denis, elev la Liceului Baptist din Oradea, începe în vara anului trecut, imediat după susținerea probelor de Bacalaureat. „Este un copil foarte bun, a…






Mai multe ştiri
Evaluarea Națională 2026 | Subiectele la Matematică aduc o schimbare-surpriză. Ce au avut de rezolvat elevii
Declin în topurile academice: UB rămâne lider pe țară, dar este depășită de universități din Ungaria și Bulgaria
Evaluarea Națională 2026. Rezolvarea subiectelor la Matematică: „Geometria plană a fost demolatoare! Olimpiadă curată”, susține o profesoară