Consiliul Naţional al Elevilor şi Federaţia Naţională a Părinţilor au solicitat, miercuri, eliminarea examenului de admitere la liceu, organizat ulterior Evaluării Naţionale, din proiectul de lege privind învăţământul preuniversitar.
Se dorește eliminarea examenului de admitere la liceu / Foto: Arhivă
„Consiliul Naţional al Elevilor şi Federaţia Naţională a Părinţilor solicită eliminarea examenului de admitere la liceu, organizat ulterior examenului de Evaluare Naţională, din proiectul de lege a învăţământului preuniversitar. (…) Totodată, Ministerul Educaţiei trebuie să aibă în vedere şi caracterul obligatoriu al învăţământului liceal din România, motiv pentru care procesul de admitere ar trebui să fie unul unitar (repartizare computerizată), bazat pe standarde clare de evaluare, care să se desfăşoare într-un mod non-competitiv. Admiterea la liceu, în forma în care este prevăzută în proiectul de lege, va aduce…





Mai multe ştiri
Performanță pentru România la Olimpiada Europeană de Fizică 2026: două medalii de aur, două de argint și una de bronz
Bacalaureat diferenţiat din 2030, adaptat specializării şi alegerii elevilor. Ordinul ministrului a fost trimis la Monitorul Oficial
România, campioană la analfabetism digital: „Avem dotări ca-n Evul Mediu, dar așteptări ca-n Silicon Valley”