Consilierul guvernamental ION a primit, în prima săptămână de la lansare, aproximativ o jumătate de milion de mesaje și tag-uri în social media din partea românilor. Principalele subiecte sunt educația sau sănătatea.
Aproape 1.000 de oameni au aplicat să se alăture proiectului FOTO: Inquam Photos
Potrivit unui comunicat al Ministerul Digitalizării, citat de Agerpres, proiectul ION a strâns în prima săptămână de la lansare aproximativ jumătate de milion de mesaje şi tag-uri în social media de la români care doresc ca mesajele lor să fie transmise mai departe către reprezentanţii guvernului.
Mesajele românilor vizează teme precum educația, sănătatea, condițiile pentru persoanele cu dizabilități sau pentru cele vârstnice și salariile și pensiile mici.
De asemenea, românii și-au manifestat preocuparea referitor la condițiile de viață din orașele mici, menționând modul de administrare a domeniului public…





Mai multe ştiri
USR anunță consultări pentru o soluție fără PSD. Fritz: „Sunt în contact şi cu Ilie Bolojan şi cu Kelemen Hunor şi vom sta de vorbă în trei”
„Nu există un singur tip de extremism”, crede rectorul SNSPA. Ce spune despre controversele din jurul lui George Simion
Petrișor Peiu avertizează: „Criza politică va continua până în 2028 sau până la alegeri anticipate”