Premierul Marcel Ciolacu a afirmat în urma unor discuții cu vicepreședintele Republicii Turcia, Cevdet Yılmaz, că este încrezător în faptul că cele două state vor reuși să crească schimburile comerciale la 15 miliarde de dolari.
„România rămâne ferm angajată în demersurile demarate deja pentru dezvoltarea cooperării cu Republica Turcă, în scopul atingerii obiectivelor pe care ambele țări și le-au propus la nivel economic, prin Parteneriatul Strategic bilateral, cât și în domeniul securității, în regiunea Mării Negre”, a transmis prim-ministrul Marcel Ciolacu, în cadrul întrevederii cu vicepreședintele turc, Cevdet Yılmaz.
Înaltul oficial turc efectuează în aceste zile o vizită în România, împreună cu o delegație guvernamentală, la invitația premierului Marcel Ciolacu, care a arătat, de asemenea că cele două state vor continua să dezvolte „în mod activ…





Mai multe ştiri
Dominic Fritz, despre consultările de la Cotroceni: „Nu a dansat nimeni pe masă. Suntem cu toţii conştienţi că situaţia este serioasă”
USR anunță consultări pentru o soluție fără PSD. Fritz: „Sunt în contact şi cu Ilie Bolojan şi cu Kelemen Hunor şi vom sta de vorbă în trei”
„Nu există un singur tip de extremism”, crede rectorul SNSPA. Ce spune despre controversele din jurul lui George Simion