Vrem o școală ca-n afară, visăm la un sistem de învățământ performant, care să scoată valori pe bandă rulantă, ne dorim o programă care să țină pasul cu prezentul și elevi pregătiți pentru viață, pentru viitor. Ce avem în schimb? Un sistem de educație șubred, învechit, „blocat în paradigme comuniste”, cum spunea expertul în educație Marian Staș. Iar elevii resimt din ce în ce mai puternic această prăpastie între ceea ce își doresc de la școală, între ceea ce au realmente nevoie și ceea ce primesc, de fapt: forme fără fond.
Bianca Ivan, președinta Consiliului Național al Elevilor Sursa foto: consiliulelevilor.ro
Bianca Ivan, președinta Consiliului Elevilor, a explicat pentru „Adevărul” de ce șchioapătă sistemul de învățământ românesc. Pentru că, spunea ea, generațiile se schimbă, nevoile copiilor la fel, însă oferta educațională stagnează. „Am participat recent la un proiect Erasmus, iar unul…





Mai multe ştiri
Mobilizare uriașă în învățământ: 160.000 de profesori cer anularea austerității, dar se lovesc de o barieră constituțională. Ce riscă proiectul
Elevii de liceu vor studia din toamnă o nouă materie opțională care îmbină geografia și tehnologia informației
Haos la Evaluarea Națională: Platforma digitală s-a blocat. Sindicate: „Profesori ținuți ostatici opt ore”