Nici nu au intrat bine în modulul al doilea de școală, că elevii se pregătesc de o nouă vacanță: cea de schi. Însă copiii nu se vor bucura de libere în același timp.
Vacanța de schi începe în februarie. Arhivă
Pe 8 ianuarie s-au întors la școală, pe 10 februarie intră din nou în vacanță. Este vorba despre elevii din județul Bistrița-Năsăud, primii care vor avea parte de o săptămână de distracție. Decizia aparține Inspectoratului Școlar din acest județ.
Vacanța de schi 2025. Calendarul pe județe
Spre deosebire de decizia Inspectoratului Școlar Bistrița, cele mai multe inspectorate din țară au ales a treia săptămână din lună, mai exact 17-21 februarie, pentru vacanța copiilor.
- 10-14 februarie 2025: județul Bistrița-Năsăud;
- 17-21 februarie 2025: Municipiul București și județele Ilfov, Bihor, Sălaj, Cluj, Timiș, Hunedoara, Caraș-Severin, Mehedinți, Gorj, Vâlcea, Olt, Argeș, Teleorman,…





Mai multe ştiri
Evaluarea Națională 2026 începe luni. 10 sfaturi pentru părinți: „Copilul tău nu-și va aminti ce notă a avut, dar va ține minte cum te-ai comportat”
Depolitizarea inspectoratelor şcolare: „Nu ne mai putem permite ca CV-ul profesional să rămână mai puțin relevant decât carnetul potrivit de partid”
Reforma Bacalaureatului: cum va arăta examenul pentru prima generație care învață după noile reguli