Premierul Ilie Bolojan a explicat joi seara, la Observator, cum va contribui România, în calitate de membru NATO, la menţinerea păcii durabile în Ucraina.
Prim-ministrul a subliniat că România nu va desfăşura trupe pe teritoriul Ucrainei.
„În toate aceste luni, atunci când s-a pus problema susţinerii unor garanţii de securitate pentru a ajunge la o pace trainică în Ucraina, România a spus cel puţin două lucruri cât se poate de răspicat: nu vom trimite trupe, nu ne vom angaja deloc într-o posibilă asigurare cu trupe din partea României pe teritoriul Ucrainei. A fost un punct cât se poate de clar” a spus Ilie Bolojan.
„Se fac exerciţii militare în comun”
Premierul a explicat în ce ar putea consta aportul României în ceea ce priveşte asigurarea unui sprijin pentru o pace durabilă în Ucraina.
Ilie Bolojan a subliniat că România nu va desfăşura trupe în Ucraina. FOTO Guvernul României
„Al doilea punct…





Mai multe ştiri
„Nu există un singur tip de extremism”, crede rectorul SNSPA. Ce spune despre controversele din jurul lui George Simion
Petrișor Peiu avertizează: „Criza politică va continua până în 2028 sau până la alegeri anticipate”
Mesaj tranșant din PNL, după eșecul guvernului Veștea: „Dacă soluţie politică nu există, noi nu ne temem de anticipate”