Ficatul gras sau steatoza hepatică reprezintă acumularea de grăsime în exces. Potrivit statisticilor, această boală afectează afectează 30 la sută din populație. Este o boală tăcută, pe care mulți pacienți nu știu că o au.
Boala „ficatului gras” afectează unul din cinci români FOTO: Arhivă, Adevărul
Dr. Alexandru Nechifor este medic specialist de medicină internă, la Spitalul Județean Galaț. Este doctor în medicină la Universitatea de Medicină şi Farmacie „Carol Davila” Bucureşti, atestat în adictologie în Bordeaux (Franţa). Totodată, este și prorector al Universității „Dunărea de Jos” Galați.
Doctorul Nechifor susține că stilul de viață
influențează în mod direct sănătatea ficatului. Cei
mai nocivi factori care se manifestă direct asupra acestuia sunt: consumul mare
de alcool, fumatul, regimul alimentar dezechilibrat, lipsa odihnei și stresul
prelungit.
Adevărul: Cum se manifestă boala…

Mai multe ştiri
Vrei să rămâi însărcinată? Pregătirea cu 6 luni înainte
„Nu vă puneți, prin inacțiune, semnătura pe certificatele noastre de deces”. Pacienții cu cancer îl contrazic pe șeful CNAS
„Timpul înseamnă creier”. Cum a fost recuperat în mai puțin de 48 de ore un bărbat care suferise un AVC masiv