mar. feb. 17th, 2026

Avertismentul unui profesor: „Absolvenții au acest cocktail exploziv de deficit educațional: financiar, digital și sexual”


Profesorul de filosofie Ciprian Mihali, de la UBB, scrie despre trei elemente esențiale care țin de educația cetățenilor de astăzi pe care școala românească nu are capacitatea, strategia și voința de a le transmite copiilor: educația financiară, digitală și sexuală.

Ciprian Mihali vorbește despre educația din România. FOTO: Arhivă personală

În contextul discuțiilor despre reforma sistemului de educație, profesorul Ciprian Mihali, director al Departamentului de Filosofie din Facultatea de Istorie și Filosofie (Universitatea Babeș-Bolyai), aduce în discuție trei forme de educație pe care le consideră esențiale pentru cetățenii de azi și de mâine: educația financiară, educația digitală și educația sexuală.

Din păcate, școala românească nu are capacitatea, strategia și voința de a le transmite copiilor, opinează el pe Facebook.

„E cu neputință ca profesorii, ținuți de către stat o viață în precaritate, la…

Citeşte mai mult

Admin