Valery Kuzmin, ambasadorul Rusiei în România, și-a încheiat misiunea și a plecat definitiv la Moscova. Elena Kopnina este Însărcinatul cu afaceri interimar al Federației Ruse în România, potrivit unui anunț al Ambasadei.
Valery Kuzmin s-a retras după ce soția lui a murit.Foto: EPA-EFE
„Astăzi, Excelenta Sa Valery Kuzmin, Ambasadorul Extraordinar și Plenipotențiar al Federației Ruse în România, și-a încheiat misiunea diplomatică și a plecat definitiv la Moscova. Până la sosirea noului Ambasador doamna Ministru-Consilier Elena Kopnina este Însărcinată cu Afaceri a.i. a Federației Ruse în România”, a transmis Ambasada Rusa pe Facebook.
Retragerea lui Valery Kuzmin vine după ce soția diplomatului a decedat, în urma cu câteva zile, la reședința oficială din București.
Potrivit unor surse, soția diplomatului ar fi avut febră, ar fi acuzat stări de rău, iar ulterior ar fi intrat în stop cardiorespirator.
Valeri Kuzmin,…





Mai multe ştiri
Predoiu explică de ce a susținut Guvernul Veștea: „La momentul începerii votării, era clar că guvernul era ca și respins”
Dominic Fritz, despre consultările de la Cotroceni: „Nu a dansat nimeni pe masă. Suntem cu toţii conştienţi că situaţia este serioasă”
USR anunță consultări pentru o soluție fără PSD. Fritz: „Sunt în contact şi cu Ilie Bolojan şi cu Kelemen Hunor şi vom sta de vorbă în trei”