Ambasadoarea Suediei la București a apreciat , în cadrul conferinței „Femei mai puternice în România” că sunt prea puține femei în Parlament, Guvern sau în partidele politice din România.
Ambasador Suedia la București FOTO: Alina Baisan
„În cei câţiva ani de când sunt în România am observat că româncele poartă pe umeri mare parte din povara societăţii. Se ocupă de majoritatea serviciilor în ţară, inclusiv în propriile case. Dar în ceea ce priveşte contribuţia lor la direcţia pe care să o ia această ţară, schimbarea legislaţiei, sunt prea puţine femei în Parlament, în Guvern şi în partidele politice. Ştiţi că anul viitor sunt patru tururi de alegeri în România, credem că acum este momentul pentru partidele politice să se asigure că au destule femei pe liste şi care să fie incluse în viitorul Executiv. Există deja propuneri legislative în acest sens şi le doresc succes să devină realitate în timp util,…





Mai multe ştiri
Cum îi caracterizează Eugen Tomac pe liderii politici: cine este „omul care va scrie istorie”
Ce urmează dacă Guvernul Tomac nu trece de Parlament. Dominic Fritz a dezvăluit planul lui Nicușor Dan
Cum arată matematica parlamentară pentru votarea noului executiv. Analist: „Mă aştept să nu existe probleme atât de mari în a trece Guvernul Tomac”