Ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, a precizat marți seară că spitalele publice, serviciile de ambulanță și mai multe instituții esențiale din domeniul medical vor fi exceptate de la reducerea cu 10% a cheltuielilor de personal decisă de Guvern. Măsura, spune oficialul, este necesară pentru a evita destabilizarea sistemului sanitar și pentru a proteja siguranța pacienților.
Criteriile de performanță rămân o prioritate, spune ministrul. FOTO FB Alexandru Rogobete
„Așa cum am spus încă de la început, sistemul de sănătate are particularitățile lui. O reducere contabilă, liniară, de 10% a cheltuielilor de personal nu ar fi ajutat dezvoltarea sistemului. Dimpotrivă, ar fi putut genera destabilizare și o criză serioasă într-un domeniu deja solicitat la maximum. Astăzi, prin Ordonanță de Urgență adoptată de Guvernul României, spitalele publice și serviciile de ambulanță sunt exceptate de la această tăiere de 10%. Este o…






Mai multe ştiri
Botoxul: mituri și realitate. Ce poate face și ce nu poate face pentru tine
Prof. Dr. Victor Costache, șeful Secției de Chirurgie Cardiovasculară SANADOR: „În bolile valvelor inimii, tratamentul modern poate evita tăierea sternului în cele mai multe cazuri“
Ce bacterii se ascund în aparatul de aer condiționat. Beatrice Mahler: „Risc real de îmbolnăvire”. Curățarea aparatelor duce și la scăderea facturilor de energie