Ministrul demisionar al Sănătății, Alexandru Rogobete, a afirmat, vineri seară, că premierul Ilie Bolojan a respins propunerea privind excepțiile de la regula primei zile de concediu medical neplătite.
Alexandru Rogobete a oferit detalii privind raportul de la Institutul Oncologic FOTO Facebook
Alexandru Rogobete a vorbit despre regula primei zile de concediu medical neplătite, afirmând că premierul nu a fost de acord cu promovarea unei ordonanțe de urgență care ar fi introdus excepții de la aceasta.
„Prima zi de concediu medical neplătită eu am spus de la început că este o măsură care se întâmplă și în alte țări europene, însă nu putem aplica în mod egal de sus până jos și că este nevoie de o serie de excepții”, a declarat Rogobete la Digi24.
El a dat ca exemplu pacienții oncologici, pacienții care fac radioterapie,…

Mai multe ştiri
Hipertensiunea arteriala nu doare: de ce multi pacienti afla tarziu ca au probleme cardiace
Pericolul ivermectinei în oncologie: Tot mai mulți pacienți renunță la chimioterapie pentru un mit promovat de celebrități. Ce spun medicii
Cum arată mușcătura de ploșniță și ce poți face dacă găsești insecta în casă. Semnele care nu trebuie ignorate