joi. iun. 25th, 2026

Iga Swiatek, eliminată de Elina Svitolina! A fost stabilită prima semifinală de la Wimbledon

Iga Swiatek, eliminată de Elina Svitolina! A fost stabilită prima semifinală de la Wimbledon

  • Fotbal: Farul – Sheriff Tiraspol, miercuri, 20:30, DGS 1

  • Media: Digi Sport Special, miercuri, 22:30, DGS 1

Cehoaica a reușit să o învingă pe americanca Jessica Pegula (29 de ani, 4 WTA) pentru calificarea în semifinale, scor 6-4, 2-6, 6-4.

Marketa Vondrousova și Elina Svitolina, primele semifinaliste de la Wimbledon

Elina Svitolina, în schimb, a produs surpriza și a trecut de Iga Swiatek (22 de ani, 1 WTA), tot după un meci de trei seturi.

Ucraineanca, revenită în circuit în luna aprilie, după o pauză pe care a luat-o pentru că a fost însărcinată, a învins-o pe Iga Swiatek scor 7-5, 6-7 (5), 6-2.

Marketa Vondrousova și Elina Svitolina vor juca joi în semifinală.

Meciurile de pe cealaltă jumătate de tablou

Până atunci, se vor disputa, miercuri, meciurile din sferturile celeilalte jumătăți de tablou:

  • Madison Keys – Aryna Sabalenka
  • Ons Jabeur – Elena Rybakina

Etichete: elina svitolina , marketa vondrousova , iga swiatek , jessica pegula


Urmărește…

Citeşte mai mult

Admin