Subiectele primite de elevi la Limba română în cadrul Evaluării Naționale au fost de nivel mediu, poate puțin peste, susțin profesorii de specialitate.
Subiectele la Limba română nu au fost cele mai ușoare, apreciază profesorii
Textele sunt lungi si destul de complexe, potrivit profesoarei Mihaela Apetrei. În același timp, „partea de gramatică nu este banală, ba chiar urmărește unele capcane (imperativul negativ al lui „a face” și acel „dragi”). Dar mai sunt și altele”, apreciază Mihaela Apetrei.
Totodată, caracterizarea de personaj nu e cel mai ușor subiect pentru o compunere, presupune sa știi niște concepte și sa operezi cu ele, subliniază ea. Are însă și o veste bună: „Poate despre asocierea de texte de la ex.9 am putea zice ca e un pic mai simpla, având în vedere ca poți asocia cu un basm (cu condiția sa-l fi citit…). Una peste alta, deși absolut tot ce conține subiectul de examen a fost cuprins în testele de…





Mai multe ştiri
„Copiii trișează în masă cu AI-ul”. Avertismentul dur al mentorului de olimpici despre factura uriașă pe care o vor plăti elevii
Sindicaliștii din educație protestează la Parlament pentru modificarea legilor Educației. Peste 160.000 de semnături vor fi depuse
Val de pensionări în școli? Profesorii cu experiență amenință că pleacă dacă legea salarizării nu se schimbă