PSD și PNL s-au contrat în timpul ședinței Comisiei juridice pe tema pragului la abuzul în serviciu, social-democrații dorind explicații de la ministrul Justiției, în timp ce liberalii au cerut ca „eroarea” politică să fie asumată de toate partidele Coaliției.
Laura Vicol și Ioan Cupșa s-au contrat în Comisia juridică FOTO Colaj Inquam&Mediafax
Clinciurile PSD-PNL au început încă de la primele luări de cuvânt de la ședință. În momentul în care deputatul USR Silviu Dehelean a precizat că se aștepta ca ministrul Justiției, Cătălin Predoiu, să fie prezent, președinta Comisiei juridice, Laura Vicol (PSD) a punctat: „La fel mă așteptam și eu. Toți ne așteptam la asta”.
Apoi a continuat cu câteva detalii tehnice. „Până la ora 13.00, mâine, aveți timp de amendamente. La 15.00 începem ședința”. Apoi, Vicol a reluat subiectul prezenței ministrului Justiției. „L-am rugat în mod expres să fie aici și să explice…





Mai multe ştiri
USR anunță consultări pentru o soluție fără PSD. Fritz: „Sunt în contact şi cu Ilie Bolojan şi cu Kelemen Hunor şi vom sta de vorbă în trei”
„Nu există un singur tip de extremism”, crede rectorul SNSPA. Ce spune despre controversele din jurul lui George Simion
Petrișor Peiu avertizează: „Criza politică va continua până în 2028 sau până la alegeri anticipate”