Premierul a participat la evenimentul care a marcat celebrarea Zilei Naționale a Japoniei, Ziua de Naștere a Maiestății Sale Împăratul Naruhito, ocazie cu care a declarat că Japonia este „ unul dintre cei mai apropiați și cei mai apreciați prieteni și parteneri”.
Nicolae Ciucă, premierul Japoniei FOTO: GOV
„Vom deschide astfel un nou capitol în istoria veche de secole a relațiilor diplomatice dintre România și Japonia. Este atât o recunoaștere a progresului constant la care am asistat de-a lungul istoriei lungi pe care o împărtășim, cât și un pas important către viitor. În calitate de parteneri strategici, România și Japonia vor construi o relație și mai strânsă, mai inovatoare și mai bine adaptată în beneficiul cetățenilor noștri.Țările noastre dețin un potențial semnificativ neexploatat încă în cooperarea româno-japoneză, atât la nivel bilateral, cât și în plan multilateral. Împreună, lucrăm pentru…





Mai multe ştiri
Dominic Fritz, despre consultările de la Cotroceni: „Nu a dansat nimeni pe masă. Suntem cu toţii conştienţi că situaţia este serioasă”
USR anunță consultări pentru o soluție fără PSD. Fritz: „Sunt în contact şi cu Ilie Bolojan şi cu Kelemen Hunor şi vom sta de vorbă în trei”
„Nu există un singur tip de extremism”, crede rectorul SNSPA. Ce spune despre controversele din jurul lui George Simion