Ministrul demisionar al Sănătății, Alexandru Rogobete, a avertizat vineri, 24 aprilie, că un raport al Curții de Conturi arată că erau furate chimioterapice de la Institutul Oncologic București (IOB) şi duse la spitalele private unde lucrau „niște doctori”.
Alexandru Rogobete/FOTO: Captură video
„Mai apar probleme în zona de chimioterapie pentru că apar discontinuități de la producător, mai apar şi discontinuități în aprovizionare pentru că se întârzie una-două zile licitațiile, dar în principiu în toată această perioadă, am reușit zilele alea de discontinuitate să le acoperim cu Unifarm.
Este un raport al Curții de Conturi din perioada 2023-2024. Doamna manager care este acum pe funcție, cred că exact în acea perioadă a fost pusă pe funcție şi este moștenirea preluată de ea de la fosta conducere, care între timp s-a…

Mai multe ştiri
Hipertensiunea arteriala nu doare: de ce multi pacienti afla tarziu ca au probleme cardiace
Pericolul ivermectinei în oncologie: Tot mai mulți pacienți renunță la chimioterapie pentru un mit promovat de celebrități. Ce spun medicii
Cum arată mușcătura de ploșniță și ce poți face dacă găsești insecta în casă. Semnele care nu trebuie ignorate