George Simion, președintele AUR, a explicat miercuri seară motivele pentru care parlamentarii formațiunii nu au susținut amendamentul PSD privind suplimentarea fondurilor pentru persoanele vulnerabile, afirmând că partidul său va sprijini adoptarea unui buget încadrat în ținta de deficit de 6%, însă nu va participa la ceea ce consideră a fi o abordare populistă a coaliției.
„Nu ne cereţi să fim complice cu PSD-ul la transformarea românilor în cerşetori”, spune Simion, acuzând că „ceea ce PSD-ul şi PNL-ul fac acum, doar pentru spectacol, îi costă mult pe românii care sunt în situaţii vulnerabile”.
George Simion susține că AUR a prezentat o variantă alternativă de buget, care ar respecta legislația și ar asigura fonduri pentru pensionari, persoane cu dizabilități și burse pentru studenți, menținând în același timp deficitul în limitele acceptate la nivel internațional.





Mai multe ştiri
Se naște un Guvern fără precedent în România? Analistul Costin Ciobanu explică capcana din spatele ofertei lansate de Sorin Grindeanu
Bolojan, din culisele negocierilor de la Cotroceni: „Grindeanu nu a țipat la mine, dar mi-a dat o replică”
Rectorul SNSPA: „România are nevoie de un armistițiu politic”. Ce soluție propune Remus Pricopie pentru a depăși blocajul actual