Ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, a anunțat miercuri, 25 februarie, că a aprobat certificarea a șapte noi centre de expertiză în boli rare. Potrivit acestuia, „România ajunge astfel la 58 de centre recunoscute oficial la nivel național.”
Alexandru Rogobete/FOTO: Gov.ro
„Bolile rare înseamnă cazuri complexe, care nu pot fi gestionate fragmentat. Au nevoie de centre validate, echipe dedicate și responsabilitate clară în fiecare etapă a îngrijirii”, a precizat Alexandru Rogobete.
Noile centre vor fi la:
- Spitalul Clinic de Urgență pentru Copii „Sfânta Maria” Iași – prin Centrul Regional de Genetică Medicală – pentru boli rare neuromusculare
- Spitalul Clinic „Sf. Maria” București – Secția Reumatologie – pentru boli musculo-scheletale autoimune și autoinflamatorii
- Institutul Clinic Fundeni – Secțiile Neurologie I și II – pentru boli neurologice rare
- Spitalul Clinic de Copii „Dr. Victor Gomoiu”…






Mai multe ştiri
Prof. Dr. Victor Costache, șeful Secției de Chirurgie Cardiovasculară SANADOR: „În bolile valvelor inimii, tratamentul modern poate evita tăierea sternului în cele mai multe cazuri“
Ce bacterii se ascund în aparatul de aer condiționat. Beatrice Mahler: „Risc real de îmbolnăvire”. Curățarea aparatelor duce și la scăderea facturilor de energie
Cum funcționează Dieta FODMAP? Reguli de aur pentru alimentele permise și de evitat